Погода [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]

реєстри / Хмельницька область

3033
Вірменський костел Св.Миколая
м.Камянець-Подільський Хмельницької області (вул. Вірменська)

План садиби Вірменського костелу з елементами реконструкції. За О.ПламеницькоюСпоруджений до 1495 року, перебудовувався у 1767 році. Знищений в 1930-х роках.

Вірменська церква Св.Миколая (Св.Ніґола) була заснована вірменином Синаном, сином Хутлубея, 1398 року в середмісті, поблизу пізнішого Вірменського ринку, за 60 м на південь від руської церкви Параскеви П'ятниці (церкви Різдва Йоана Предтечі). Вважається, що первісний храм міг бути дерев'яним. 1495 року збудовано мурований храм - прямокутний у плані, однонавовий. Ця церква неодноразово перебудовувалася, перетворившись у XVI столітті на купольний зал. У 1602, 1616, 1621 роках були Загальний вигляд Вірменського костелу за фото кінця ХІХ ст.пожежі, а в 1614 році - землетрус, які пошкодили церкву, що на той час мала численні різночасові прибудови. У середині XVIІ століття церква була прямокутною в плані, дуже видовженою, з вівтарною асидою і відкритими склепінчастими галереями з трьох боків. Після захоплення Кам'янця турками 1672 року церкву перетворили на мечеть. Після повернення міста Польщі вона лежала в руїнах. Її відновлено в 1756-1767 роках як вірменський уніатський костел Св.Миколая за проектом Яна де Вітте на підмурках старої церкви. Цей костел був однонавовим купольним залом з апсидою і галереями з трьох боків. Гранчаста баня параболічних Західний фасад Вірменського костелу за фото початку ХХ ст.обрисів зі світловим ліхтарем стояла на світловому восьмерику. Фасади костелу були акцентовані масивними трикутними фронтонами, а головний західний - ще й триарковою аркадою зі спареними колонами римо-доричного ордера.

Пам'ятка була знищена в 1930-х роках. Від неї лишилися підвали та аркада західної галереї. У 1970-х роках було проведено археологічні дослідження цих решток і розроблено проект консервації, який досі не реалізовано.

В.Вечерський

Погода [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]