Погода [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]

реєстри / Хмельницька область

3130
Палац князів Сангушків
м.Ізяслав Хмельницької області

Загальний вигляд палацу за рисунком 1880 р.Збудовано у 1750-х роках. Значно зруйновано протягом першої половини ХХ століття.

Палацовий комплекс розташований на території замку XV століття, від якого збереглися рови та рештки замкових споруд. Побудований архітектором П.А.Фонтана. До складу палацового комплексу входять: палац з Палац з боку парку за малюнком Наполеона Орди 1872 р.аркадою-галереєю і прилеглим до неї флігелем, місток, а також костел.

Палац за малюнком Наполеона Орди 1872 р.Палац нині лежить в руїнах. Зведений у 1750-х роках, перебудований в 1870-х роках. Цегляний, двоповерховий з мансардними приміщеннями, прямокутний в плані, з ризалітами в центрі поздовжніх фасадів і по кутах. Нижній поверх має коридорне розпланування. У другому поверсі розпланування анфіладне. Міжповерхові перекриття більшості приміщень по дерев'яних балках, коридор Головний фасад палацу в кінці ХІХ ст.першого поверху і окремі приміщення другого перекриті мурованими хрестовими і коробовими склепіннями. Головним композиційним акцентом палацу є центральна, овальна в плані зала, що виходить у вигляді напівкруглого ризаліта на північний фасад. Тут влаштовано головний вхід, прикрашений портиком з колонами композитного ордера, що несуть розвинений розкрепований антаблемент і аттик. Всередині залу, вздовж стін, розташовані широкі марші сходів, що ведуть нагору; Палац за фото початку ХХ ст.через зал влаштовано наскрізний прохід. Південний вхід відмічено невеликим ризалітом з трикутним фронтоном.

Вікна прямокутні, в північному ризаліті аркові, у другому поверсі вікна мають прості наличники з сандриками. Кутові ризаліти - це баштоподібні об'єми, що збереглися План першого поверху палацувід давніших споруд. Тут аркові вікна мають архаїчніші обриси.

Дворик з аркадою влаштований на північний схід від палацу і з'єднується з ним відкритим арковим переходом. Являє собою цегляну аркаду-галерею, що створює прямокутний в плані дворик. Галерея перекрита хрестовими склепіннями, арки її в кінці ХІХ століття частково закладені і в них утворено прямокутні віконні і дверні отвори. Зі східного боку дворика - відкрита аркада. Тут влаштовано проїзд, що веде у внутрішній замковий двір. Проїзд з обох боків підкреслено трикутними фронтонами, арки його спираються на пілони, декоровані Фасад аркадного дворика палацупілястрами.

З півночі до аркади-галереї прилягає двоповерховий цегляний флігель, побудований у комплексі з основними спорудами в 1750-х роках, у тих же архітектурних формах, що й палац.

Палацовий комплекс поступово руйнується впродовж ХХ століття. З 1963 року він є пам'яткою архітектури республіканського (нині - національного) значення з охоронним номером 758.

В.Вечерський

Погода [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]