Погода [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]

реєстри / Чернігівська область

3504
Покровська церква.
С. Дігтярівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області.

Загальний вигляд церкви за фото 1950-х рр.Зведена у 1708-1709 роках, освячена 1710 року. Частково зруйнована протягом 1960-х - 1990-х років.

П"ятидільна п'ятиверха хрещата мурована церква розташована над селом на пагорбі високого правого берега річки Десни, домінує у ландшафтній ситуації і в забудові.

Фасад церкви. Проект реставраціїАвтор невідомий. Побудована на кошти і за замовленням гетьмана І.Мазепи. Освячена 1710 року. Споруда до середини ХХ століття добре зберегла первісні форми. Центральний об'єм квадратний у плані, його вінчає масивний 16-гранний підбанник з монументальною ярусною банею, що мала люкарни. До центрального об'єму прилягають гранчасті бічні рамена, увінчані цибулястими банями на тонких циліндричних підбанниках. Контраст між центральною банею і бічними дуже значний. Тому рамена архітектурного хреста сприймаються невеликими капличками при центральному монументальному об"ємі.

Поздовжній переріз церкви. Проект реставраціїВ інтер'єрі домінує центральна баня. Просторові дільниці з'єднуються високими півциркульними арками. Розписів та іншого декору в інтер'єрі нема. Іконостас не зберігся.

Зовнішній декор багатий і тонко пророблений. Наріжні пілястри рустовані, а віконні наличники і доричний фриз видають руку майстра, вихованого на зразках раннього європейського класицизму, знайомого з тогочасною архітектурою Західної Європи, зокрема Франції.

План церкви на рівні 2-го ярусуЗагалом, Покровська церква у Дігтярівці - унікальна пам'ятка архітектури доби Гетьманщини, що засвідчує тісні зв"язки з тогочасною європейською архітектурою. Об'ємно-просторова структура пам'ятки повторює улюблений в Україні тип п'ятидільної п'ятиверхої хрещатої церкви. Західноєвропейські впливи проявилися в характері декору і в особливостях архітектурних форм центрального верху.

Баня центрального верху до середини ХХ століття не збереглася, а бічні бані збереглися не у первісному вигляді. Вони були перероблені у другій половині ХІХ століття.

Руїни церкви. Фото В.Вечерського 1984 р. Пам'ятку поступово зруйновано впродовж 1960-х - 1990-х років з ініціативи місцевого голови колгоспу за підтримки районного і обласного керівництва правлячої Комуністичної партії. У кінці 1950-х років пам'ятку дослідили київські реставратори, які зафіксували її й опрацювали проект реставрації. Цей проект не реалізовано, але він зберігся і може слугувати основою для відтворення пам'ятки. 1988 року руїни Покровської церкви було поставлено на державний облік як пам"ятку архітектури місцевого значення "нині вона є пам'яткою архітектури національного значення). 1999 року за рішенням Уряду її внесено в Перелік визначних пам"яток, які передбачається відтворити.

В.Вечерський

Погода [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]