Погода [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]

мистецтво / публіцистика

Наталія Селівачова, Іван Черняков

МУЗЕЙ ВІДБУДОВИ МОНАСТИРЯ

Відбудова Михайлівського ансамблю як унікальна акція в українській пам'яткоохоронній практиці закономірно поставила на порядок денний питання фіксації і дальшого збереження якнайповнішої вірогідної інформації про цю відбудову. Тому було передбачено організувати музей відтворення ансамблю - для призбирування, збереження та експонування відповідних матеріалів. Експозицію у двох залах загальною площею 120 квадратних метрів відкрито у відбудованій дзвіниці в червні 1998 року.

З часом її планується перетворити на повноцінний Музей історії та відтворення Михайлівського Золотоверхого монастиря. Такий музей функціонуватиме в діючому монастирі. І це не всі сприймають однозначно. Коли деякі діячі кажуть, що музей і церква несумісні, то забувають про те, що перші колекції старовинних речей і рукописів зібрали в нас монастирі, а активна діяльність церковно-археологічних музеїв у дореволюційному Києві і зовсім заперечує тезу про таку несумісність їх.

Найважливіше завдання тепер не тільки відтворити увесь комплекс Михайлівського Золотоверхого монастиря, а й повернути до нього всі його історико-культурні цінності - як з України, так і з Росії. Ніби давно минули страшні 30-ті роки, війна, а репресовані мозаїки з Михайлівського Золотоверхого собору все ще відбувають заслання на півночі - у Москві, Петербурзі, Новгороді. Напередодні третього тисячоліття, коли відбудовано їхній тисячолітній дім, треба щоб "святі в'язні" повернулися до нього. Відкриття в музеї Михайлівського Золотоверхого монастиря спеціальної виставки "Повернуті шедеври" було б гідною подією до зустрічі Україною 2000 року. Ця подія, без перебільшення, матиме особливе моральне значення для всього українського народу, віднова стане символом віри у своє відродження, знаком тривкої сув'язі поколінь, встановлення справедливості після наруги зі святинь.

Максим Стріха

ЦЕРКВА ІОАНА БОГОСЛОВА

  (Трапезна Михайлівського монастиря)
     
Церква Іоана Богослова.

Уламок, що випадком зацілів
Од пишної прегарної садиби...
Монахи тут відломлювали скиби,
Поживу бравши з тесаних столів.

 

 

 

Не так багато молитовних слів
Лунало в стінах цих на різні штиби:
Для того був Собор. У нім крізь шиби
Мозаїки світанок золотив.

 

 

 
 

Там, де стояв Собор - лиш пустка гола, Майданчик бездоганний для футбол а...
Але душа Собору не вмира:

 
     
  Вона в маленькій церкві Іоана
Відроджується знову для добра,
В пробудженні своєму нездоланна.
 
     
  8/9 квітня 1991 року  


ПУ № 1 1999 р.


Погода [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]