Погода [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]

краєзнавство / заповідники

Василь Фенцур

НАЦІОНАЛЬНИЙ ІСТОРИКО-АРХІТЕКТУРНИЙ
ЗАПОВІДНИК "КАМ'ЯНЕЦЬ":
СУЧАСНЕ І МАЙБУТНЄ

Кам'янець-Подільський, фортеця.Кам'янець-Подільський належить до найдавніших міст України з більш як тисячолітньою історією. Заповідна його частина - Старе місто - розташована на скелястому острові, утвореному каньйоном Смотричу. Своєрідність і унікальність її полягають у гармонійному поєднанні ландшафту з містобудівною структурою середньовічного міста, в якому військові інженери, використовуючи чудові природні властивості терену, створили фортифікаційну систему, що не має аналогів у Європі. У Старому місті зосереджена переважна Руської брам, Замкового мосту, Замкових казарм, міські оборонні башти, ансамблі монастирських будівель орденів домініканів, домініканок, францисканів, катедрального костелу, міської ратуші тощо.

Заповідник створено в травні 1977 року, а в квітні 1998-го указом Президента України йому надано статусу національного. У ньому на площі 121 га налічується майже 200 пам'яток. Територія заповідника разом з каньйоном є унікальним ландшафтним утворенням - пам'яткою природи загальнодержавного значення - і входить до складу Національного природного парку "Подільські Товтри".

Водночас Старе місто є мікрорайоном, де нині живе 4,9 тисячі мешканців і розташовано близько 600 будівель. З них 51 будівля як пам'ятки архітектури перебуває на балансі дирекції заповідника і належить до державної власності; 120 будинків (переважно житлових) є міською комунальною власністю; 270 житлових будинків належать до приватної власності; решта - господарські споруди комунальної власності.

Організовує охорону, реставрацію та використання пам'яток архітектури й розв'язує питання регенерації дирекція заповідника спільно з відповідними службами міськвиконкому. На жаль, міськвиконком приділяє замало уваги впорядкуванню Старого міста через постійну нестачу коштів у міському бюджеті. Фінансуються комунальні об'єкти епізодично, у незначних обсягах і без узгодженої програми.

Загалом дотепер відреставровано 47 об'єктів, а з часу створення заповідника - 23. У процесі реставрації тепер 16 пам'яток. Монастир ордену паулінів реставрує комплекс будівель Домініканського монастиря XIV -XVIII ст., монастир отців василіан відбудовує Троїцьку церкву XIV - XVIII ст., релігійна громада УПЦ пристосовує келії монастиря францисканів XVI -XVIII ст. для потреб монастиря. Помітний обсяг робіт на суму 3600 тис. гривень щодо ліквідації аварійного стану та впорядкування 28 об'єктів заповідника на основному туристичному маршруті виконано в 1999 році.

Потребують реставрації ще 16 пам'яток архітектури, насамперед такі комплекси, як Замок, Замковий міст і Замкові казарми. До першочергових і вкрай потрібних для регенерації історичного середовища Кам'янця робіт належить також відтворення втрачених архітектурних об'єктів Ринку, впорядкування його території для розвитку туристичної інфраструктури. Нині майже 70 відсотків житлових будинків Старого міста потребують капітального ремонту й інженерно-технічного забезпечення, а прилегла територія - комплексного впорядкування.

1994 року міськвиконком затвердив перспективні плани науково-проектних, ремонтно-реставраційних робіт на пам'ятках архітектури, а також робіт щодо відтворення втраченої історичної забудови на період до 2000 року.

Хрестовоздвиженська церква з дзвіницею, 1799 р. Подільська школа дерев'яної народної архітектури.Основним програмним документом з оцінки стану й визначення перспектив розвитку Старого міста в цілому став Техніко-економічний розрахунок щодо впорядкування Державного історико-архітектурного заповідника в м.Кам'янці-Подільському, розроблений київськими науково-дослідними й проектними інститутами (КиївНДІПмісто-будування і ДНДІТІАМ) у 1986 -1987 роках і затверджений ухвалою міськвиконкому 1989 року. Він включає аналіз містобудівної, соціально-культурної і побутової сфер Старого міста і зведений кошторисно-фінансовий розрахунок, а також історико-архітектурний опорний план заповідника, складений на основі матеріалів інвентаризації забудови інститутом "Укрпроектреставрація".

Наступним за черговістю опрацювання й значенням документом стала Програма комплексної містобудівної регенерації центральної частини Старого міста, яку в 1989-1994 роках виконав ДНДІТІАМ. У результаті заповідник одержав ескізні пропозиції обсягово-просторового відтворення п'яти центральних кварталів історичної забудови, які в жовтні 1993 року розглянула і схвалила науково-методична рада Мінбудархітектури України.


Погода [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]